PRAKTICKÉ RADY PRO ZAČÍNAJÍCÍ DJS
Co potřebuji k tomu, abych se mohl začít věnovat djingu?
1. TRPĚLIVOST. I když díky technologii je djing snadnější, je potřeba se obrnit trpělivostí. Stejně jako malíř nebude kreslit skvělé obrazy za měsíc, není ani možné zvládat profesionálně techniku djingu hned. Vše je to pouze o trénování.
2. POŘÍZENÍ PRVNÍHO DJ SETUPU.
Chcete si koupit nějakou konzoli? Nebo nějaký DJ setup? A je vůbec důležité mít mít něco z toho doma?
Určitě ano. Současné kontrolery nebo setupy poskytují díky svým funkcím dostatečný prostor pro rozvíjení kreativity a možnost domácího tréninku je rozhodně k nezaplacení. Dj zařízení bychom měli vybírat podle toho, k jakému účelu bude později sloužit. Chceme provozovat vlastní party? Pak se nám může hodit některá z all-in-one verzí výrobce Pioneer, např. čtyřkanálový XDJ-XZ. Chceme-li se doma připravovat na klubové hraní, pak bychom se měli rozhodnout nejlépe pro kontroler, který se co nejvíce podobá klubové technice, např. DDJ-1000. A chceme li navíc osvěžit své vystoupení nějakými Live elementy, může se nám hodit Roland DJ 808 s vlastní bankou bicích a sekvencerem.
Nabídka DJ zařízení je na současném trhu dostatečně rozmanitá, a to jak z hlediska cenového rozpětí, tak z pohledu funkcí.
Škola Musartedo nabízí DJ techniku se studentskými slevami. Kromě tréninku v prostorách školy si tak můžete některé z kontrolerů přímo u nás vyzkoušet a zároveň konzultovat s našimi instruktory, co by pro vás bylo nejvhodnější.
3. UŽ MÁM NA ČEM HRÁT, CO DÁL? Pro správný poslech se ti budou šiknout dj sluchátka (Pioneer, Technics, Aiaiai,…) a flashka na hudbu (mně se nejvíce osvědčil Sandisk). Pokud nemáš po ruce bedny od telky nebo pc s cinch výstupem, budou se ti hodit i bedny.
4. INSPIRUJ SE. Sledování videí z akcí a koukat djům pod ruce – i to může být skvělá škola, jak vstřebat další poznatky či narazit na skvělé tracky.
5. NEVZDÁVEJ SE A TRÉNUJ. Toto dosti souvisí s bodem 1. I když nejde vše dle představ, trénuj, zkoušej, experimentuj. Čím déle hraješ, tím více zvládáš techniku automaticky a samozřejmě rozvíjíš vnímaní dob a celkově hudby.
6. SLEDUJ HUDBU. Není to jen technika ale také správný výběr tracků, včetně dostatečného hudebního archivu, díky kterému lze přizpůsobit mix každé situaci a atmosféře. Nejpoužívanější hudební portál je např. Beatport či online platforma, kde je možnost hrát s internetové databáze – Beatport Link.
7. PROMUJ SE. Využij sociální sítě a navštěvuj párty – nejen pro inspiraci ale také pro navázání kontaktů. Zkus nahrát první mix bez chyb a sdílej ho přes Soundcloud či Mixcloud.
8. NEDĚLEJ TO PRO EGO ALE PRO ZÁBAVU. Pro správné rozvíjení je potřeba mít vztah k hudbě a musí mě to samozřejmě bavit. Hrát jen proto, že to dobře vypadá, není dobrá cesta.
A NEJVĚTŠÍ ŠKOLA? Hrát na velkém zvuku v klubu před lidmi
Dodatek: YouTube je plný návodů a tipů, jak správně zvládat techniku mixu. Taktéž doporučuji vyzkoušet bezplatně nejrozšířenější program pro veškeré přípravy na djing – tím je Rekordbox.