Vývoj v hudbě se nedá zastavit. Zatímco v 18. století orchestru dominovaly smyčcové nástroje, o století později bylo nástrojové obsazení rozšířeno o saxofony. Pak nastoupil jazz a s ním bicí souprava. Když začali zpěváci zpívat do mikrofonu, mnoho posluchačů milujících operu se proti tomuto novému trendu ohrazovalo.
DJing se vyvíjí podobným způsobem a není divu, že současná doba nabízí mnoho způsobů, jakým se dá hudba na veřejnosti provozovat. Častokrát se pod našimi příspěvky objevují komentáře, že nejlepší jsou na DJing gramofony a DJ, který na ně nehraje vlastně není ten správný DJ.
Pisatelé komentářů však často zapomínají, co vlastně digitalizace hudby přinesla. Je to zejména svoboda, díky níž si DJs mohou vybírat a hrát skladby jaké chtějí, bez ohledu na to, jestli je jimi vybraný hudební producent zastupován silnou vydavatelskou společností nebo zda je na vydavatelském průmyslu zcela nebo zčásti nezávislý. Hraní z vinylů je jistě zábavné a pro milovníky starých technologií nepostradatelné. Nicméně, vydávání gramofonových desek bylo vždy (i dnes) finančně náročné a z tohoto pohledu bylo vyhrazeno v první řadě main streamu, ať už z oblasti popu, klasické hudby nebo hudby elektronické. Tudíž je i výběr hudby na vinylech, a to zejména nyní, do značné míry omezený.
Hraní “wavek” nebo v budoucnosti streamů s sebou přineslo i další dva důležité faktory pro elektronickou hudbu. Za prvé live performance a za druhé množství hudebních producentů, kteří hrají vlastní hudbu nebo hudbu spolupracujících producentů. Přineslo s sebou autorské remixy, edity, mashupy a další úpravy hudebních skladeb, bez nichž si dnes nedokážeme kvalitní a autentické vystoupení DJe a DJek představit.
Je pravda, že s gramofonovou deskou vše začalo, ale naštěstí neskončilo. DJs dnes mohou hrát nejen ze setupů, ale i z různých kontrolerů, samplerů a dalších zařízení bez nutnosti složité synchronizace. A nakonec, posluchači je zcela lhostejné, z čeho DJ vlastně hraje. Důležité pro něj je, jak jej vystoupení osloví a nakolik je originální. Současný DJ by se tedy určitě měl víc soustředit na kvalitu a kreativitu svého vystoupení, než řešit, jaký nosič k prezentaci hudby použije.
Vinyl ani flashka hudbu nedělají, proto vlastně ani není důležité, z čeho se nakonec hraje.
Škola Musartedo rozvíjí kreativitu budoucích DJs mnoha směry. Sleduj naše kurzy DJ Basic a DJ Live a začni hrát v klubech!