Tóny jsou základním stavebním materiálem v hudbě. Pomocí tónů, které mají nějakou výšku, délku, sílu a zvukovou barvu, vytváříme melodie a souzvuky. Výška tónu, délka, síla a barva tónu patří mezi základní atributy, jakým způsobem tóny sluchově vnímáme.
Noty
Noty jsou způsob, jakým zaznamenáváme tóny. Klasické noty zaznamenaly pouze výšku, délku a pozici tónu v hudebním projektu. Rychlost přehrávání tónů byla v klasickém pojetí daná buď verbálním popisem (allegro, moderato apod.) nebo později i pomocí bpm. Vždy byl ale ponechán prostor interpretovi, jak rychle nakonec bude skladbu hrát. To samé se týkalo i hlasitosti not – popis hry (interpretace) byl omezen na údaje typu piano, forte apod. Jak hlasité nakonec piano (slabě) nebo forte (silně) bylo, opět záviselo na hudebníkovi, který skladbu hrál.
MIDI noty nebo MIDI Events
Jedná se moderní způsob záznamu hudby vytvořené pomocí počítače. Tvorba tónů je definována pomocí MIDI parametrů a je velmi přesná. Oproti klasické notaci můžeme pomocí MIDI ovlivňovat průběh tónů, barvu, sílu, rychlost, výšku, gliding, výraz atd., a to s přesností na milisekundy, centy nebo desetiny decibelu.
Intervaly
Různé tóny mají různou nebo stejnou výšku. Tuto výšku tónu můžeme vyjádřit pomocí kmitočtu v Hz nebo hudebně pojmenováním této výšky tónu – například C3. Pomocí intervalů pak popisujeme vzdálenost mezi dvěma tóny s ohledem na jejich výšku. Tato vzdálenost může být vyjádřena pomocí centů nebo pomocí půltónů v evropské hudbě. Jeden půltón je sto centů. Různé intervaly mají různá pojmenování – tercie, kvarta apod.
Melodie
Intervaly můžeme vnímat jako řadu tónů znějících po sobě, které mají různou výšku, délku a nějaké uspořádání v čase (rytmus). Pak hovoříme o melodii. Melodické linky budujume ve zvoleném systému, kterému říkáme stupnice. Stupnice nám umožňuje budovat melodické linky srozumitelné dalším posluchačům, neboť nám definují systém, ve kterém se daná melodie pohybuje.
Akord
Intervaly mohou zaznít rovněž současně. Tím vzniká souzvuk nebo-li akord. Souzvuk (akord) může obsahovat dva a více tónů a opět, chceme-li dosáhnout srozumitenosti pro ostatní posluchače, budujeme souzvuky v rámci systému, kterému říkáme stupnice.
Stupnice
Podle evropského hudeního vnímání je stupnice řada tónů, které mají různou výšku. Mezi prvním a posledním tónem stupnice je interval čisté oktávy (oktáva = 12 půltónů nebo dvojnásobný kmitočet vrchního tónu oproti spodnímu, např. 440 Hz a 220 Hz). Intervaly a počet tónů může být různý (chromatická stupnice má 12 různých tónů, diatonická 7, celotónová 6 atd. – uvádím bez posledního tónu, kterým je oktáva).