DJ A HUDEBNÍ PRODUCENT STEVE AOKI
Steve Aoki je na umělecké hudební scéně nepřehlédnutelnou osobností. O jeho hudebním cítění a smyslu pro hudební byznys asi nikdo pochybovat nebude. Proto bude pro nás určitě zajímavé zjistit, co Aokiho inspiruje a jakým způsobem tvoří.
Steve Aoki začal svoji hudební kariéru hraním v hardcore-punkových kapelách a v roce 1996 založil na vysokoškolské koleji DIY nahrávací společnost Dim Mak Records. Od té doby se Aoki i společnost vyvíjeli a rostli. Aoki se stal superhvězdou mezi DJi a odehraje více než 200 vystoupení ročně. Label je v současné chvíli uznávanou veličinou v oblasti EDM a podporuje skupiny The Chainsmokers, The Bloody Beetroots, Bloc Party a MSTRKRFT.
Aoki je neustále na cestách a podle toho vypadá i způsob jeho práce.
“Mám v telefonu uloženou spoustu různých melodií a nápadů z turné,” říká. “Je to pro mě dostupný způsob, jak zhmotnit něco, co je v mé hlavě pomíjivé. Když cestuji, jsem stále v blízkosti nových zvuků, nových kultur a různých umělců, a to vlastně ovlivňuje to, že se moje hudba stává globálnější.”
Na cestách zpracovává Aoki první nápady v Abletonu Live. Ty pak společně s nápady, které jsou nazpívané v telefonu, realizuje ve svém nahrávacím studiu The Neon Future Cave.
“Když se objeví nápad, který funguje, začnu stavět bicí a syntezátory. Přidávám různé nástroje, které mohou rozvinout základní kostru skladby nebo tracku,” vysvětluje.
Jakmile je základní myšlenka hotová, Steve začne přemýšlet o možných spolupracovnících, kteří by se pro danou skladbu hodili. I když je label Dim Mak známý, Aoki říká: “Nakonec získám jen 25 procent spoluprací, které chci. Oslovuji mnoho a mnoho umělců a neustále to dělám znovu a znovu, protože rád pracuji v mnoha žánrech.”
Aoki rád spolupracuje a to ovlivnilo i charakter jeho nahrávacího studia v Las Vegas. Studio Neon Future Cave bylo vytvořeno jako inspirativní prostor, který snadno pojme několik hudebníků. Jeho základem je systém Slate Raven se třemi obrazovkami.
Slate Raven je známý svými možnostmi dotykové obrazovky. “Vyzkoušel jsem ho a nakonec jsem ho nepoužíval,” přiznává Aoki. “Spoustě lidí se to líbí, ale pro mě je to jen věc názoru. Jeho možnosti dotykové obrazovky nevyužívám.” Přesto je Aoki ze systému stále unešený: “Líbí se mi kvůli estetice mého studia. Chci, aby moje studio vypadalo futuristicky.”
Kromě vzhledu jde také o ergonomii. “Líbí se mi, že samotné studio umožňuje, aby v něm pracovalo více producentů najednou.” Systém Slate Raven má tři obrazovky, na dvou z nich pracuje Steve a třetí je určená pro spolupracující hudebníky nebo studiové inženýry.
Aoki se jako teenager ponořil do DIY hardcore-punkové scény v Santa Barbaře, kde navštěvoval univerzitu. Jak sám vysvětluje, bylo to období, které formovalo jeho přístup k hudbě: “Hlavní věc, kterou jsem se v těchto školních kapelách naučil, je, že se sejdete s kamarády, děláte hudbu a vzájemně se inspirujete. Zde jsem se naučil týmové práci, abychom společně dosáhli určitého cíle”
Přesun z role v kapele do role producenta ale vyžaduje jinou mentalitu. “Místo toho, abyste se spoléhali na nápady ostatních, začnete být soběstační. Naučíte se méně pochybovat o sobě,” říká Aoki. “Můžete se opravdu spoléhat jen sami na sebe. A čím víc jsem se spoléhal sám na sebe a čím větší nezávislost a sebedůvěru jsem v sobě nalézal, tím lépe se mi hudba dělala. Vlastně se mi takový přístup líbí mnohem víc a líbí se mi, že mám nad vším kontrolu.”