Jak správně zvolit tóninu pro svůj track
Volba tóniny je pro mnoho začínajících producentů skutečným kamenem úrazu. Nejradši by svoji hudbu vytvářeli v tóninách, ve kterých se dobře orientují, to znamená nejčastěji v C dur nebo v a moll. V mnoha případech však velice rychle zjistí, že jim basová linka, lead nebo vokál nezní tak, jak by chtěli. Volba tóniny je totiž pro tyto základní hudební elementy naprosto zásadní a v mnoha případech jinak, než změnou tóniny, problém s basem, vokálem nebo leadem nevyřešíme.
Proto je dobré naučit se v tóninách orientovat, vědět jaké mají předznamenání (počet křížků nebo béček) a jakým způsobem je používat. Důležitou pomůckou může být zpočátku kvintový kruh, kde jsou příslušná předznamenání uvedena, ale i náš DAW software, který může jednotlivé stopy po půltónových krocích snižovat nebo zvyšovat (transponovat) pomocí příslušného pluginu (v Abletonu Live je to MIDI efekt Pitch, v Logicu zase Transposer nebo funkce Transpose v Track Inspectoru).
Využívání softwarových pomůcek je zpočátku velmi výhodné, protože nám umožní programovat v tónině, v níž se dobře orientujeme, výsledný zvuk však bude znít v tónině, kterou z hlediska výše uvedených hudebních prvků požadujeme. Přesto doporučuji naučit se předznamenání stupnic. Do budoucna to usnadní váš život hudebního producenta.
Ať už provádíte transpozici stop pomocí MIDI pluginu nebo ručně, nezapomeňte transponovat všechny stopy vašeho projektu. Jestliže vám bude znít najednou v projektu každá stopa v jiné tónině, výsledný zvuk bude přímo děsivý!