POZOR NA PŘELIMITOVANÉ TRACKY!
Příliš velká až přehnaná limitace skladby je častou chybou začínajících, pokročilých ale dokonce i profesionálních hudebních producentů. V průběhu masteringu je limiter posledním pluginem v masteringovém řetězu aplikací, pomocí kterého snižujeme dynamický rozsah skladby, snižujeme hodnotu Integrated LUFS a zabraňujeme tomu, aby nám signál překročil hodnotu -1 dB TP (True Peaks).
Co je vlastně LUFS? Podrobněji se budeme tímto standardem zabývat v některém z příštích příspěvků. Pro začátek bychom ale měli vědět, že LUFS je způsob, jakým se vypočítá průměrná úroveň hlasitosti hudební skladby. Jednotky hlasitosti (Loudness Units) jsou měrnou jednotkou používanou v procesu výpočtu (stanovení) hlasitosti vnímané hudby analýzou průměrné úrovně v čase. V případě hudebního průmyslu trvá dlouhodobý výpočet průměrné úrovně hlasitosti po celou délku hudební skladby. Pro různé užití hudby je i různý standard LUFS. 1 LUFS je ekvivalentní 1 dB.
Právě hodnota Integrated LUFS je pro nás velmi důležitá ve vztahu ke streamingovým službám. Je totiž rozdíl, připravujeme-li track do klubu nebo pro stream.
Hodnota Integrated LUFS pro Spotify, Apple Music a další obdobné služby, je většinou kolem -14 LUFS (podrobnou tabulku nastavení LUFS najdete v příloze tohoto článku). Je to logické. Čím menší je hodnota integrované LUFS, tím více ztrácíme prostoru v nahrávce (jako první začínají zanikat reverby a delaye – tedy obecně prostor), jednotlivé hudební prvky začínají být stejně hlasité a mezi jednotlivými částmi skladby není žádoucí hlasitostní rozdíl a chybí kontrast. Při nízké hodnotě LUFS jsou verse, prechorus a chorus víceméně na stejně hlasitostní úrovni.
Hudba se nám tak sice zdá “hlasitější”, díky malému dynamickému rozsahu a nízké hodnotě integrované LUFS (doplňující efekty jsou téměř stejně hlasité jako hlavní vokál) se ucho posluchače obtížněji v hudebním aranžmá orientuje. To přispívá i k určité jednotvárnosti skladby a posluchači se taková skladba zdá chaotická.
A co hůř. Sreamingové služby, které trvají nekompromisně na dodržování předepsaných hodnot Integrated LUFS, vám přelimitovaný track znovu upraví aplikováním tzv. negativního gainu. Vaše příliš hlasitá přelimitovaná skladba bude paradoxně tišší než ty ostatní. Zároveň ji ale zůstane ona plochost a nevýraznost.
Chceme-li vytvořit master skladby pro klub, pravidly streamingových služeb se tolik řídit nemusíme. Můžeme dokonce limitovat skladbu až na -7 nebo -6 LUFS. Proč? Ztráta kontrastu a menší dynamický rozsah v klubu nejen že nevadí, ale je dokonce lepší. Je to proto, že v klubu je zvýšená hlasitost hluku, lidi nevěnují hudbě takovou pozornost a vzhledem k variabilnímu rozmístění posluchačů, kdy nikdo nemá ideální poslechové místo, nevadí ani určitá ztráta sterea a prostoru v nahrávce.
Při aplikaci limiteru přesto poslouchejte velmi pozorně své skladby, ať už je určená pro stream nebo do klubu. Jakmile máte pocit, že hudba ztrácí dynamiku, prostor a zanikají vám prostorové efekty, je zle. Většinou už se vzdalujete povoleným hodnotám LUFS na streamu a pokud je nahrávka určená pro klub, je pak na vás, jaké rozhodnutí ohledně limitace přijmete.
Nedělejte nikdy mastering bez analyzačních nástrojů. O nich si něco povíme příště. Ne vše je jasné pouhým poslechem, proto koupě pluginu pro analýzu signálu je důležitější než investice do nového limiteru.
A poslední rada na závěr – po studiovém inženýrovi požadujte nejméně 2 typy masteringu. Pro Spotify, Apple Music, Tidal apod. s nastavením -14 LUFS a pro klub nebo Beatport s nastavením -7 LUFS.
Chcete se naučit správně aplikovat limeter a docílit tak hodnoty LUFS, které odpovídají výše uvedeným standardům? Chcete mít hlasitý track i při správném nastavení -14 LUFS? To vše se naučíte v průběhu našich kurzů Mixing a mastering a Mistr zvuku v audiovizi.
Registrujte se zde: Kurz Mixing a mastering a Mistr zvuku v audiovizi