5 základních dovedností hudebního producenta
Úspěch není zadarmo, zejména, jedná-li se o takovou populární činnost, jako je práce hudebního producenta. Vlastností a dovedností, které vedou k úspěchu v hudebním byznysu je celá řada. Nicméně, některé z nich by určitě neměli chybět ve vašem portfoliu, chcete-li v mezinárodním hudebním světě uspět.
-
Vzdělání
Vzdělání ne náhodou stojí hned na prvním místě. Schopnost učit se je jednou z nejdůležitějších vlastností současného tvůrce jakékoliv hudby, nejen elektronické. Žijeme v době vysoké konkurence a zaroveň v době nevídaného technologického rozvoje. Chce-li současný tvůrce hudby udržet krok se svými kolegy, musí do hudebního světa vstoupit co nejlépe připraven. Doba self-made manů vpodstatě už dávno skončila, nová generace tvůrců má nejen talent, ale i potřebné vzdělání k tomu, aby realizovali své projekty v profesionální kvalitě.
-
Soustředění
Schopnost soustředit se na to, co zrovna dělám, je další z důležitých vlastností. Umění koncentrace nám pomáhá řešit i ty nejsložitější problémy, kterých v hudební produkci není zrovna málo. Zároveň nám pomáhá zabývat se detaily ve skladbě, stejně jako ji vidět vcelku.
-
Rozvíjení hudebních dovedností
Mnoho producentů vstupuje do světa hudby bez znalosti hry na jakýkoliv nástroj. Dle mého názoru to vůbec nevadí. Každý nějak s hudbou začínáme a jestli je hudební nástroj první anebo je to počítač s nějakým DAW, je vcelku jedno. Co ale pokládám za velký handicap, když se hudební producent nesnaží tyto své nedostatky odstranit. Hudební produkci se každý učí nějakou dobu (Avicimu to trvalo cca 4 roky než prosadil první skladbu). Za čtyři roky se můžete naučit hrát na cokoliv docela dobře. Hra na hudební nástroj rozvíjí vaše hudební cítění, smysl pro rytmus a otvírá vám nový svět hudební tvorby, kterou bez ovládnutí hudebního nástroje nikdy nepoznáte.
-
Trpělivost
Bez trpělivosti to v hudební produkci daleko nedotáhnete. Všechno chce určitý čas a u každého je tento čas rozdílný. Bude vám trvat dlouho, než dáte dohromady svoji první hudební skladbu, budete potřebovat i nějaký čas, než začnete skládat hudbu, o kterou budou ostatní stát. Není ani možné ze dne na den se prosadit a trpělivost budete určitě potřebovat, až přistoupíte k výše zmíněnému bodu 3 a začnete se učit hrát na hudební nástroj. Tvorba hudby je dost často i teamová práce, a tam pracujete s lidmi, což opět vyžaduje trpělivost.
-
Objektivní sebehodnocení
Mnoho producentů, zejména těch začínajících, právě toto postrádá – objektivní sebehodnocení. Přitom právě tato schopnost umět střízlivě posoudit, zda to, co dělám, někam vede, bývá zásadní při rozhodování o důležitých momentech v hudebním byznysu nebo v otázkách vlastní tvorby. Když producent neslyší, že jeho tvorba nemá nápad, že to, co tvoří je nezajímavé nebo dokonce chybné z hlediska žánrových standardů, nemůže doufat v úspěch své činnosti. Všichni významní hudební producenti byli zároveň velmi sebekritičtí a to je vedlo k jejich vynikajícím výsledkům.