Jistě vás často napadlo, zda by se dala používat bezdrátová sluchátka ve studiu. Za určitých okolností určitě ano, měli byste ale nejdříve znát pár důležitých skutečností o tom, co je vlastně přenos audio signálu přes Bluetooth a jaká jsou jeho omezení.
Streamingové platformy dnes disponují hudbou v bezztrátovém formátu (loosless audio) nebo dokonce umožňují poslouchat hudbu prostorově (spatial audio). Ve studiu vytváříme hudbu v co nejvyšší kvalitě a bez komprese dat na výstupu z DAW.
Bluetooth je ale zatím způsob přenosu zvukového signálu, kde právě k jeho kompresi dochází a v závislosti na použitém codecu má tato komprese pochopitelně vliv na to, co ve výsledku slyšíme. Platforma OSX a iOS používá AAC, Android podporuje LHDC, v poslední době začínají být velmi populární codeky aptX, aptX LL a aptX HD společnosti Qualcomm pro svoji nízkou latenci.
Komprese a latence – právě tyto dvě veličiny brání tomu, abychom bezdrátová Bluetooth sluchátka začali ve studiu používat. I ty nejlepší kodeky mají bit rate kole 350 kpbs a latenci pod 40 ms (pro nahrávání audia potřebujeme latenci menší než 5 ms).
Bez ohledu na toto vše bezdrátová sluchátka ovládla spotřebitelský svět. Běžný posluchač hudby bez uzardění dá přednost pohodlí před dokonalým poslechem. Proto je dnes nutné mít ve studiu referenční bezdrátová sluchátka (nejlépe Air Pody pro jejich rozšířenost) a kontrolovat svůj mix i přes toto zařízení. Nakonec, dle statistik, 60% posluchačů poslouchá hudbu právě pomocí sluchátek. A posluchač, pro kterého je hudba určena, je spolutvůrce standardu – ať už se nám to líbí nebo ne.