Ložnice začíná být místem, které mění tvář hudebního průmyslu. Díky levnějším, a při tom dokonalejším technologiím není problém pro současného hudebního producenta realizovat většinu své tvorby u sebe doma. Je docela možné, že v blízké budoucnosti bude klasický model spolupráce mezi hudebním studiem a producentem vyčerpán. Nastupuje totiž nová generace tvůrců hudby – bedroom producer.
Bedroom producer nebo-li ten, který svoji hudební produkci vytváří doma (nejlépe v ložnici) býval termín s trochu posměšným nádechem. Předpokládalo se, automaticky, že producent, který alespoň s finální úpravou svého projektu nesměřuje do nějakého externího studia, nemůže dělat kvalitní hudbu.
Vývoj technologií v oblasti hudební produkce však v poslední době ukazuje, že co bývalo už dávno není. Hudební producent současnosti, který disponuje potřebnými znalostmi z oblasti hudebního aranžmá a mixu, nejenže velmi úspěšně konkuruje externím studiím, ale v mnoha aspektech je i předčí.
Výhody bedroom producingu jsou totiž zcela zjevné. Bedroom producer může vytvářet jeden track za druhým a pomocí feedbacku, který dnes velké vydavatelské labely poskytují, s nulovými náklady dotáhnout svoji hudbu do stadia, kdy jej label začne zastupovat. Pomocí vlastních remixů, mashupů, bootlegů apod. může “ložničář” efektivně získávat fanoušky, a rozšiřování fanouškovské báze opět může být klíčové pro zastupování labelem. Je-li bedroom producer navíc DJ, sám si doma upraví tracky pro vystoupení, jak potřebuje, a stává se tak unikátním na DJ scéně. A originalita je přesně to, co potřebuje každý performer, protože opět velmi efektivně rozšiřuje fan base. Úpravou známých tracků si navíc může bedroom producer začít vydělávat i nějaké peníze, když bude to samé vytvářet pro své kolegy, kteří to neumí nebo nemají čas, popřípadě tak činit výměnou za atraktivní spolupráce.
A to vše s nulovými náklady!
Kdyby se to samé snažil současný producent realizovat s pomocí externího nahrávacího a postprodukčního studia, brzy zjistí, že finanční náročnost takového konání je bohužel spojená s velmi nízkou efektivitou. Současná studia totiž neberou odpovědnost za svoji práci v tom smyslu, že jejich mix a master bude odpovídat žánrovým standardům nebo dokonce požadavkům labelu. Externí studia musí být univerzální a tam, kde je potřeba univerzální zvuk, plní většinou svoji funkci dobře. Jenže hudební průmysl už dávno takový není a skoro každý label dnes usiluje o určitou zvukovou jedinečnost na trhu, kde je vysoká konkurence. Labely proto většinou mixy z těchto univerzálních studií neberou a producent tak nakonec musí sám projít celý proces, aby zjistil, co po něm label požaduje. Externí studia mají sice drahé a lepší vybavení, neznají však pravidla žánru, a spolupráce s nimi dost často nikam nevede.
Investice do potřebného zařízení není v dnešní době nijak vysoká v porovnání se situací před 10 lety. Proto význam bedroom producingu neustále roste a velmi mnoho mladých producentů aranžuje, míchá a dokonce i masteruje u sebe doma. V případě, že svoji činnost rozvíjejí v odpovídajících standardech labelu, vzdělávají se v hudebním aranžmá a mixu, s nízkými náklady mohou dosáhnout skvělých výsledků a daleko dříve profesionalizovat svoji činnost.